Mads Østberg blir i år fabrikksfører for Ford-teamet i Rally-VM, og har som mål å slå begge Solberg-brødrene i noen av løpene.

– Ja, målet er å slå både Petter og Henning Solberg i noen av løpene i år, og dermed bli beste nordmann. Klarer jeg å slå dem er sjansen også stor for å havne på seierspallen, men det vil nok ikke skje i de første løpene. Jeg trenger litt tid for å bli vant til den nye bilen, sa Mads Østberg under en pressekonferanse i Oslo i dag.

 

23-åringen fra Våler utenfor Moss debuterer som fabrikksfører for M-Sport Stobart Ford World Rally Team under den svenske VM-runden i rally neste helg, og er nominert til å ta fabrikkspoeng for teamet. Etter mange år som Subaru-sjåfør har han byttet til Ford, og håper å kjøre samtlige 13 VM-løp denne sesongen. Kartleser er som tidligere Jonas Andersson fra Sverige.

 

– Vi har en kontrakt om å kjøre de åtte første løpene for Ford, så får vi se hva vi gjør med de fem siste. Hvis resultatene har vært bra er det mye mulig at jeg kjører alle løpene, sier Østberg, eller ”Mad Mads” som har blir kalt i rallykretser.


Yngste sjåfør

 

 Mads Østberg blir den yngste faste VM-sjåføren i årets Rally-VM, og er klar for sin største utfordring så langt i karrieren. Han startet sin rallykarriere allerede som 13-åring som kartleser for sin far, og allerede før han hadde førerkort begynte han å kjøre rally i Sverige. Så fort førerkortet var på plass debuterte han i Norge og ble Norgesmester i den mest prestisjefylte klassen i tre år på rad fra 2007 til 2009. I tillegg til kjøringen i Norge har Mads Østberg kjørt mange VM-runder, og var i sin tid den yngste både til å ta VM-poeng og til å vinne en fartsprøve i Rally-VM.

 

– Jeg ser veldig frem i mot årets VM-sesong. Det er en overgang å bytte fra Subaru til Ford, og jeg må også lære meg de helt nye WRC-bilene. Bilene er nå enklere enn tidligere, og har en 1,6 liters motor som yter litt mindre enn den 2,0 literen vi brukte før. Det krever en annen kjørestil, og jeg får dessverre ikke testet så mye som en del av de andre førerne foran Rally Sverige.


Kjører også NM

 Mads Østberg har imidlertid kjørt de to første NM-rundene hjemme i Norge med en Ford Fiesta, men dette er en såkalt Super2000-bil uten turbo, som skiller seg noe fra WRC-bilen som har en 1,6 liters turbomotor.

 

– De to NM-rundene har også vært nyttig trening, men det blir litt annerledes med en turbomotor, så jeg må nok bruke den første delen av Rally Sverige til å bli vant til bilen. Men utover i sesongen håper jeg å kunne kjempe om pallplasseringer. Og skulle jeg få til å kjøre alle VM-løpene er det ikke umulig å bli blant de fem beste totalt, avsluttet Mads Østberg.

www.norsk-rally.com / Preben Berg, Ragnar Engen, Per Broen og Tommy Holt