EM løpet South Swedish Rally gikk over 3 hektiske dager i Syd Sverige 18-20 mai. Starten på sommersesongen skulle vise seg å bli problematisk for de to Hyundai førerne, og ble en stor nedtur sammenlig

Vedlikehold og oppgradering før sommersesongen

Første halvdel av NM sesongen i rally ble som kjent avsluttet med seier for Hyundai Castrol Rallyteam Norway, og Kristian Kolberg rykket dermed opp til 2. plass i NM sammendraget mens Thomas endte på 6. plass. Teamet har de siste månedene drevet omfattende vedlikeholds- og oppgraderingsarbeide på bilene for å være optimalt forberedt til sommersesongen i rally NM som starter 23. juni i Trøndelag. Teamet har også hele tiden hatt planer om å kjøre EM løpet South Swedish Rally, som test og forberedelse før NM i Trøndelag.

Sterkt startfelt og røffe veier i Sverige
Det var et meget sterkt startfelt som møtte teamet i Sverige helgen 18-20. mai. Det var hele 19 biler i den store klassen for 4 hjulsdrevne turbobiler, og mange toppførere fra Norge, Sverige og Finland. I tillegg var det enkelte deltagere fra England og Nederland. Løpet gikk over 3 lange dager, med start på fredag ettermiddag. Lørdag morgen gikk starten kl. 06:00 og målgang var ikke før 23:55. På søndag avsluttet man med start kl. 08:00 og endelig målgang kl. 18:50. I tillegg til en tøff tidsplan er dette rallyet kjent for sine krevende og røffe veier med mye stein i kantene. Løpet er således en meget stor test for materiell og personell.

Sterk start men brå slutt
Fredag startet med en krevende publikumsprøve som var preget av at det hadde regnet i dagene før løpet. Veiene var således glatte og utfordrende. Thomas og Werner åpnet med 11. beste tid. Kristian og Anders kom inn på 13. beste tid til tross for at de hadde et motorstopp i et veidele der de tapte 5-10 sekunder. Dette var også marginen opp til vinneren av etappen; 10 sekunder. Klokken 06:00 gikk starten lørdag morgen, og Kristian ble klokket inn til den 3. beste tiden, kun 1. sekund etter vinneren. Han kjørte seg dermed opp til en 5. plass, og lå da 10 sekunder etter totalt. På den 3. etappen stoppet imidlertid bilen halvveis inne på prøven, etter at mellomakselen hadde delt seg i to. De ble der uoffisielt klokket inn på 3. tiden, kun tre sekunder etter raskeste fører som var finnen Jani Paasonen. Thomas og Werner slet på sin side med punkteringer. De røffe veiene med steiner både i veibanen og langs siden førte til at de hadde tre punkteringer før det hele endte med en avkjøring på prøve nr. 10. Da hadde de falt tilbake til en 17. plass totalt. Avkjøringen kom i en krapp sving etter en bakketopp like etter start. Det var rullegrus på veien, noe de ikke hadde notert i veibeskrivelsen sin. De fikk dermed en skrens som varte lenger en beregnet, traff en busk med bakenden, og vippet rundt. I velten var de så uheldige å få deler av et tre inn gjennom frontruten, noe som førte til at Werner fikk et kutt og en brist i kinnbenet og ble derfor sendt på sykehus for kontroll og undersøkelser. Det var derfor et meget nedtrykt team som tok fatt på den lange hjemveien søndag morgen, men forberedelsene til Rally Trøndelag er imidlertid allerede i gang. Da skal det kjempes om flere NM poeng, og Hyundai teamet har som målsetning å ta igjen forspranget til ledende Roar Vannebo.

Totalresultater i South Swedish rally, EM og SM:

1Jani Paasonen / Arto KapanenFord Focus WRC1:58:23.0
2Mats Jonsson / Johnny JohanssonFord Escort WRC1:58:32.6
3Mats Thorszelius / Mikael NilssonToyota Corolla WRC2:00:11.7

www.norsk-rally.com / Preben Berg, Ragnar Engen, Per Broen og Tommy Holt