Rally Stavanger arrangeres i år for 3. gang. I år har vi satset på å utvide med ytterligere en fartsprøve, samt å kjøre prøvene flere ganger, slik at vi totalt oppnår 14,4 km med fartsprøver kombinert med kun 9,5 km transport fordelt over 7 prøver. Årets rally går som vanlig primært på asfalt, og starter lørdag 26. April kl. 14.00 på Forus.
I år kjøres prøve 1 som rundbane etter dansk mønster, og vi har importert mannskaper fra Brøndby Motorklubb i Danmark for å få dette til å gli bra. Denne prøven blir nå på 3200 meter. Den skal kjøres 3 ganger og har nå fått innlagt en sjikane. Prøve 2 er den teknisk utfordrende ”Mathisprøven”, som lar deg få trimme musklene både i armene og beina over 900m med knot på asfalt. Den kjøres 2 ganger, Prøve 3 er ny av året, og går over 1500 meter hvorav 800 på grusdekke. Her er det innlagt hopp, watersplash og en hårnål, til glede for publikum og førere(?). En svært morsom fartsprøve som krever konsentrasjon og mot. Blir kjørt 2 ganger.
Hele løpet avvikles på 3 korte men hektiske timer, og er av en slik karakter at mange velger å ha med seg en gjestekartleser. Slik kan utenforstående og sponsorer få et innblikk i hva som skjer inne i en rallybil. Tro likevel ikke at løpet bare er et showløp, her er det fullt alvor fra første meter, og konkurransen er steinhard om tittelen ”Stavangermester”. Løpet teller også i Norgescupen for C førere samt i VOC All Championship.
De fleste som legger turen til Stavanger gjør gjerne en hel weekend ut av det. Når man først har opplevd det sydende utelivet i sentrum, som inkluderer 110 ”vannhull” innenfor knappe 1,5 kvadratkilometer og ca 15.000 mennesker på samme sted, vil man absolutt komme igjen neste år. Premieutdelingen er midt i sentrum på lørdags kveld, noe som er en meget bra start på resten av kvelden. Når rallyhotellet Victoria også ligger ett steinkast unna er alt lagt til rette for en flott opplevelse.
Er du fristet ?
Påmeldingsavgift kr, 1000,-. Online påmelding på www.rally.no.
Vi ordner også engangslisens på stedet.
Kilde : Martin Schanche Jr.