Petter Solberg har tatt ledelsen i årets siste VM-runde, Rally Storbritannia, når kun tre fartsetapper gjenstår å kjøre på Wales. Solberg og hans Subaru nærmest fløy gjennom den svært raske 54 km lang
I går tapte Petter Solberg ti sekunder til Markko Märtin på den samme etappen, men i dag hadde den norske Subaru-føreren virkelig bestemt seg for å satse maksimalt. Han vant etappen, 2,8 sekunder foran Richard Burns. Markko Märtin var 21,9 sekunder bak Solberg, og mistet den knappe ledelsen på 1,6 sekund som hadde på Petter Solberg etter gårsdagens kjøring.
Dermed er Petter Solberg på god vei mot sin første VM-seier noensinne. Det er kun tre fartsetapper som gjenstår før bilene kommer til mål i Cardiff i ettermiddag. Men disse etappene er alle over 26 km og forholdsvis lange, så det kan fortsatt skje mye.
Petter Solberg kjører for årets VM-sølv ,og dersom han vinner løpet, og Richard Burns ikke blir bedre enn nummer fire er sølvet norsk. Burns ligger på 4.plass etter dagens første etappe, men tok kraftig inn på Carlos Sainz som holder 3.plass på den siste etappen. Det er kun 6,9 sekunder som skiller Sainz og Burns akkurat nå.
Resultater Rally Storbritannia (etter 14 av 17 fartsetapper)
1.Petter Solberg, Norge, Subaru, 2t 42min 20,9sek
2.Markko Märtin, Estland, Ford, +20,3sek
3.Carlos Sainz, Spania, Ford, +52,0sek
4.Richard Burns, Storbritannia, Peugeot, +58,9sek
5.Tommi Mäkinen, Finland, Subaru, +2min 21,2sek
6.Colin McRae, Storbritannia, Ford, +2min 27,9sek
7.Sebastien Loeb, Frankrike, Citroën, +2min 34,5sek
8.Harri Rovanperä, Finland, Peugeot, +3min 49,6sek
kilde : pressemelding